Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czym kierować się podczas wyboru uchwytu na ściane do telewizora?

2021-12-22
Czym kierować się podczas wyboru uchwytu na ściane do telewizora?

Czym kierować się podczas montażu telewizora na ścianie?

Najlepszym rozwiązaniem są uchwyty RTV, posiadają one znaczną przewagę nad szafkami, stolikami czy tradycyjnymi komodami. Mocowanie TV na uchwycie posiada wiele zalet. Bardzo dobrze montuje się na nich telewizory o większych rozmiarach. Zapewniają lepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Można zamontować je na dowolnej wysokości, pozwoli to na odizolowanie odbiornika od dzieci. Uchwyty są niedrogie, uniwersalne, można je montować w praktycznie każdym wnętrzu. Spełniają one dwie podstawowe funkcje – użytkową oraz estetyczną. Musimy pamiętać o kilku rzeczach dzięki, którym unikniemy niepotrzebnych błędów podczas montażu oraz w czasie użytkowania.

Co oznacza skrót VESA?

VESA to skrót od sformułowania VIDEO ELECTRONICS STANDARDS ASSOCIATION. Jest to szereg standardów określających rozkład otworów montażowych na obudowach telewizorów otworach uchwytów RTV. Jeśli nie znamy standardu naszego telewizora lub uchwytu, wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy otworami. Należy jednak pamiętać że w zapisie standardu np.: 100 x 200 pierwsza wartość to odległość pionowa a druga wartość to odległość pozioma między otworami. Standard VESA jest stale rozszerzany o nowe wzorce, ponieważ obecnie produkowane panele LCD mają znacznie większą przekątną niż te produkowane w latach poprzednich.

Jak wysoko montować odbiornik?

Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, a jego aranżacja na to pozwala, telewizor należy umiejscowić na wysokości oczu. Linia wzroku ma być skierowana nieco powyżej środkowej części telewizora. Osoby oglądające powinny kierować wzrok na odbiornik w sposób naturalny. W tego typu przypadkach najlepszym rozwiązaniem są uchwyty statyczne. Prosta konstrukcja pozwala na montaż telewizora bardzo blisko ściany, co zaoszczędzi miejsca i kosztów. Uchwyty te są najbardziej przystępne cenowo.

W przypadku pomieszczeń o większej powierzchni telewizor można umieścić na nieco wyższym poziomie. Oglądający w takim wypadku znajdują się dalej od ekranu. Warto wtedy zaopatrzyć się w uchwyt o większej funkcjonalności np. z regulowanym nachyleniem. Tego typu uchwyty mają nieco wyższe ceny niż uchwyty statyczne, jednak dają nam wiele więcej możliwości. Dzięki nim możemy uzyskać optymalny kąt widzenia w zależności od odległości na jakiej się znajdujemy oglądając TV.

Ergonomia uchwytów – dopasowanie do przestrzeni:

Część uchwytów posiada dodatkową funkcjonalność jaką jest regulacja w osi poziomej. Na tego rodzaju opcję decydują się głównie właściciele miejsc gdzie na sporej powierzchni gromadzi się duża ilość widzów, jak np.: puby. Sprawdzą się one świetnie w  trudno dostępnych miejscach jak np. róg pomieszczenia czy podwieszenie pod sufitem. Uchwyty tego typu są też świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających duże salony lub pokoje z aneksem kuchennym. W takich pomieszczeniach często ogląda się telewizor z różnych miejsc. Konstrukcja takich uchwytów powala na ustawienie odbiornika pod różnym kątem i w dowolnym kierunku. Dzięki temu gwarantuje nam dobór optymalnego kąta patrzenia na ekran. Dodatkowo część wieszaków mocujących oferuje opcję składania w harmonijkę przez co możemy regulować odległość od ściany. Umożliwia to zamontowanie telewizora przy ścianie a w razie potrzeby można go odchylić by ułatwić sobie dostęp do portów czy kabli znajdujących się z tyłu odbiornika.

Rozmiar ekranu a dobór uchwytu:

To czy uchwyt będzie dobrze dobrany do wybranego modelu telewizora uzależnione jest w głównej mierze od przekątnej ekranu. Najistotniejsze wiadomości znajdziemy zwykle już na opakowaniu tj. minimalna i maksymalna przekątna ekranu. Trzeba szczególnie zwrócić na to uwagę gdyż wystające ramiona nie będą się dobrze prezentować a z drugiej strony zbyt duży odbiornik może blokować funkcjonalność uchwytu poprzez brak możliwości wychylenia telewizora w pionie lub poziomie.

Waga odbiornika:

Należy pamiętać że w sprzedaży nadal można znaleźć telewizory o wadze kilkudziesięciu kilogramów. Warto dlatego dokładnie sprawdzić nośność samego uchwytu oraz co ważne rodzaj ściany na której będziemy montować uchwyt. W przypadku ścian z cegły lub betonu możemy bez przeszkód zawiesić telewizor. Przy ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych lub podobnych materiałów musimy zadbać o możliwie największą powierzchnię styku, w celu optymalnego rozłożenia ciężaru i minimalizację możliwości upadku. Niektóre modele uchwytów posiadają możliwość montażu na sześciu śrubach zamiast standardowych czterech. W efekcie wpłynie to pozytywnie na stabilność całej konstrukcji.

Dodatkowe uwagi:

Montaż wieszaków RTV jest stosunkowo prosty i sprowadza się do umiejętności obsługi wkrętaka lub wiertarki, dodatkowo aby instalacja była jeszcze prostsza część modeli posiada możliwość poziomowania nawet po zamontowaniu na ścianie. Po powieszeniu telewizora warto też rozważyć opcję zaopatrzenia się w dodatkowe akcesoria jak np.: Diody LED, które poprawią walory estetyczne a także zwiększą kontrast, przez co oglądanie telewizji będzie mniej uciążliwe dla oczu. Ciekawą opcją są także kątowe kable HDMI czy specjalistyczne płyny do ekranów LCD. Jeśli zadbamy o takie szczegóły to efekt będzie naprawdę przykuwał wzrok!

pixel